Adres korespondencyjny
SKN Gleboznawstwa
i Ochrony Środowiska, Instytut Nauk o Glebie
i Ochrony Środowiska

50-357 Wrocław
ul. Grunwaldzka 53
E-mail: igleb@up.wroc.pl

 
 
 
Gleby Gór Stołowych
 
 
Najnowsze Zdjęcia

 
 
 
Znajdź Nas Na FaceBook
 
 
 
Akcje

Międzynarodowe Targi Ekologiczne "POLEKO 2011"

W dniu 25.11.2011 dziewięciu studentów kierunku Ochrona Środowiska pojechało do Poznania na  Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska – POLEKO.


POLEKO 2011 - Poznań

Po przybyciu na miejsce i zakupieniu biletów udaliśmy się na pokaz filmów ukazujących korzyści wynikające dla lokalnych wspólnot z powołania obszarów NATURA 2000 pod tytułem – „Natura się o(d)płaca” zorganizowanym przez Fundację Dzika Polska. Po godzinnym wykładzie udaliśmy się zwiedzać wystawy.  Targi odbywały się w czterech tematycznych pawilonach – Salon Czystej Energii, Nauka dla Środowiska, Salon Aparatury Kontrolno – Pomiarowej oraz Salon Recyklingu.

Każdy zwiedzający targi, dzięki takiemu podziałowi, mógł z łatwością odnaleźć to, co go najbardziej interesowało. Wśród naszych studentów największym zainteresowaniem cieszyły się pawilony – Salon Czystej Energii oraz Salon Recyklingu. Na tym pierwszym mogliśmy zapoznać się z  najnowszymi technologiami związanymi z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Wzięliśmy także udział w „małych wyścigach” na samochody resoraki z lampami solarowymi, których napęd był na lampkę świetlną. Skonstruowaliśmy także ze styropianu, małych gwoździ, papieru i wykałaczek łódkę, która napędzona przez wiatrak pokonała pewien odcinek, jednak nie wykazaliśmy się dobrymi umiejętnościami w tej dziedzinie, gdyż nie płynęła ona prosto.

W Salonie Recyklingu bez wątpienia zainteresowały nas technologie gospodarowania odpadami, ich wywozem, składowaniem, segregacją, unieszkodliwianiem oraz utylizacja. Mogliśmy podziwiać wystawę „Odpadowo – Przemysłowo” zorganizowaną przez Abrys Sp. z .o.o., na której zobaczyliśmy miedzy innymi wielką sowę zbudowaną z klawiatur od komputera, postacie z gier komputerowych oraz różne meble skonstruowane z rożnych odpadów.

W pozostałych pawilonach również znaleźliśmy wiele interesujących wystaw. W Salonie Nauka dla Środowiska  w Globie Pełnym Energii wzięliśmy udział w quizie, zorganizowanym przez Euro–Centrum Park Naukowo–Techniczny. W grupach 3-osobowych odpowiadaliśmy na pytania związane z nauką o energii. Za poprawnie udzielone odpowiedzi otrzymaliśmy dwumiesięcznik GlobEnergia, płytę CD z materiałami edukacyjnymi na temat odnawialnych źródeł energii oraz plansze edukacyjne.

W Salonie Aparatury Kontrolno - Pomiarowej  poznaliśmy technologie stosowane do ochrony wody, gleby i powietrza przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami.

Ponad to, wystawcami były także gminy z całej Polski, gdzie mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska na tych obszarach oraz poznać najnowsze inwestycje gmin.

Można śmiało powiedzieć, że dzięki uczestnictwu w Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska – POLEKO, zdecydowanie poszerzyliśmy swoją wiedzę w tym kierunku.